Autor: Maja Lidke

Finanse i gospodarka

Polskie firmy korzystają z leasingu na potęgę

Firmy leasingowe w Polsce od stycznia do marca br. sfinansowały aktywa o rekordowej wartości 13 mld zł (+23% r/r). To niemal tyle, ile w całym 2004 roku, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. Dźwignią rynku były pojazdy, i to zarówno samochody osobowe jak i transport ciężki. Skurczył się natomiast segment maszyn i urządzeń, przede wszystkim za sprawą sprzętu budowalnego i rolniczego. Lepiej od rynku poradził sobie EFL. Z portfelem umów wartych 1,1 mld zł, odnotował niemal 26% wzrost i utrzymał pozycję nr 1, którą zajmuje nieprzerwanie od 25 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Branża transportowa jeździ w leasingu

leasing.auto.400xBlisko co piąty zarządzający firmą transportową spodziewa się w najbliższych miesiącach wyższego zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne – wynika z odczytu subindeksu „Barometr EFL” za I kwartał 2016 r. Co więcej, najpopularniejszym narzędziem finansowym w sektorze transportowym jest leasing, z którego korzysta aż 64% przedsiębiorców, najwięcej ze wszystkich branż. Jednak transport cały czas dręczy niepewność wynikająca głównie z sytuacji polityczno-gospodarczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Każdy sektor widzi szansę na dalszy wzrost

efl.ca.01.400Osłabienie koniunktury sygnalizują przedstawiciele aż czterech z sześciu badanych branż – wynika z odczytu subindeksów „Barometru EFL”1 na I kwartał 2016 roku. Gorsze niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku oceny sytuacji wystawiły firmy handlowe, produkcyjne, usługowe i transportowe. Jedynym sektorem, który rozpoczął ten rok w lepszych nastrojach niż zakończył ubiegły, jest HoReCa. Bez zmian pozostają natomiast prognozy branży budowlanej. Warto jednak podkreślić, że wszystkie subindeksy pozostają ponad progiem ograniczonego rozwoju, co oznacza, że każdy sektor widzi szansę na dalszy wzrost w tym roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Średnie firmy lokomotywą sektora MŚP

efl.ca.01.400W I kwartale 2016 roku przedstawiciele polskiego sektora MŚP oceniają warunki do rozwoju jako umiarkowanie korzystne. Najbardziej pesymistyczne są mikro i małe firmy, w lepszych nastrojach bieżący rok rozpoczęły średnie przedsiębiorstwa – wynika z indeksu „Barometr EFL”. Skąd taki wynik? Tylko 18,8% przedstawicieli mikrofirm spodziewa się wzrostu inwestycji w pierwszych miesiącach br., podczas gdy wśród średnich podmiotów odsetek ten jest o 9,8 p.p. wyższy i wynosi 28,6%. Średni przedsiębiorcy są też większymi optymistami, jeśli chodzi o poziom sprzedaży – więcej niż co trzeci oczekuje wzrostu jej dynamiki, wśród mikrofirm tylko co piąty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Dobre nastroje przedsiębiorców potwierdzają prognozy Ministerstwa Gospodarki

efl.ca.01.400Optymistyczne wnioski płyną z najnowszego odczytu indeksu „Barometr EFL”. Jego drugi w tym roku odczyt wskazuje, że ponad połowa MŚP planuje intensyfikację rozwoju. Dynamiczny wzrost gospodarki potwierdzają też najnowsze prognozy Ministerstwa Gospodarki (MG) dotyczące PKB Polski w 2015 r. Według prognoz, w br. PKB wzrośnie o około 3,7 proc. Analitycy resortu oceniają, że głównym kołem zamachowym  będzie popyt wewnętrzny, którego wzrost będzie efektem wzmożonej aktywności inwestycyjnej w kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Rekordowa sprzedaż na rynku aut ciężarowych w Polsce

nowe.technologie.04.600x400Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że  w kwietniu br. zarejestrowano w Polsce o ponad 30 proc., więcej samochodów ciężarowych niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Jest to najwyższy wynik sprzedaży na rynku aut ciężarowych od 2008 roku. Rynek finansowania środków transportu ciężkiego był trzecim co do wielkości obszarem działalności firm leasingowych w I kw. 2015r.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1